Ünlü ekonomistten ezber bozan tahmin! Ocak ayında dolar kuru 4 lira birden değişecek

Borsada sert düşüşler yaşanıyor. Altın fiyatlarında sınırlı yükselişler gözleniyor. Dolar ve euro da yükseliş trendinde. Peki, bu sene yatırım araçları için nasıl bitebilir? Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, Fed’in dün açıkladığı faiz kararının ardından değerlendirmelerde bulundu. Memiş, borsadaki sert düşüşlere karşı yatırımcıları uyardı. Memiş, altın için, yıl sonu muhtemel bant aralığını da paylaştı.

Borsa için ‘korkmayın’ diyen Memiş, “Borsada sert düşüşler var. Yatırımcısı ne yapmalı? Döviz kurlarında yükselişler devam edecek mi? Altın ve gümüş fiyatlarında yön neresi?

Bu soruların yanıtlarını vermeye çalışacağım. Borsa İstanbul 7529 puandan kapandı dün. 2.83 düşüşlerle günü tamamladı. 7700 puan güçlü bir destek seviyesiydi. 7500 seviyesi görüldü. Borsadan korkmayın.

Borsa yatırımcısı 2024 yılında kazandırmaya devam edecek. Bu yıl kazandırdı ama 2024’te ciddi kazanç düşünüyorum. Borsaya yabancılar daha giriş yapmadı. Dolar bazı yükseliş trendine girmedi daha. Kimler korktu?

Kısa vadeli, kaldıraçlı işlem yapanlar. Kısa vadede kar etmek isteyenler. Borsa son 30 yıldır en çok kazandıran 2. yatırım aracı. 8 milyondan fazla yatırımcı giriş yaptı, genelde kısa vadede giriş yapanlar da varlıklarının erdiğini görünce korku ve panik yaptılar.

Doğal. Kimse bir yatırımının, hissesinin değer kaybettiğini görmek istemez. Bunu kabul etmek zordur. Korkmayın, cesur olun, uzun vadeli yatırımcı olun. Düşüşleri alım fırsatı olarak değerlendirmek önemli. Ben kendim bile 7747’den giriş yapmıştım, 6 ay keyfim gıcır, çünkü yüzlerce kez düşecek ve yükselecekti” dedi.

İslam Memiş, döviz kurları için şu değerlendirmeleri yaptı: “Dolar TL kuru 29.05’te. Bozulma yok. 29.60 – 29.70 yıl sonuna kadar beklediğimiz rakamlar.

Yukarı yönlü hareketler devam edecek, sürpriz yok. 30-33 lira ocak ayında beklediğimiz bant aralığı.

Euro TL 31.17’de. Dolar mı euro mu sorusunun cevabı yine euro. 2024’te de dolara kıyasla daha fazla kazandıracak.”

İslam Memiş, gram altında önümüzde iki hafta için tahmini açıklayarak yıl sonuna dair bant aralığı verirken, yeni yıldaki zirve beklentisini açıklayıp yatırımcıların buna göre düşünmesi gerektiğini ifade etti…

Ons ve gram altını değerlendiren Memiş, “Ons altın 1973’e kadar geriledi. Destek seviyesinde Fed’i bekledi. Düşüşler kalıcı değil.

Kısa zamanda 2000 üzerine kendini atacak. Gram altın serbest piyasada 1926 – 1940 lira aralığında. Burada düşüşler kalıcı değil.

Tekrar 1950 – 1970 aralığını bekliyorum. Hedef 2000 lira. 2000 lirayı dip olarak hedef alan, 2024 yılında da 2500 – 2700 lirayı hedef alan bir seviyede olacak. Gram gümüş 21.13 lira. Gümüş bedava” dedi.

Fed’in faizleri sabit bırakma kararı sonrası için de altın değerlendirmesi yapan Memiş, şunları söyledi: “Fed’in kararı ve bugün açıklanacak Avrupa faiz kararı oldukça önemliydi.

Fed’den sonra ons altında 64 dolar, gram altında 35 liralık değer artışı gördük. Kapalıçarşı’da 1973 lira gram altın. Beklediğimiz yükselişler gerçekleşiyor. Yılı muhtemelen 1950 – 2000 lira aralığında tamamlarız gram altında. 2000 aşağısı rakamsal değerler alım fırsatı vermeye devam ediyor. 2700 seviyesine yerleşecek bir gram altına göre herkes planını yapmalı 2024 yılı için.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x