MHP’li üyeden CHP’li üyeye hakaret: “Baldırınızı da açın”

İYİ Partili İlkadım Belediyesi’nin Kasım ayı ilk toplantısında CHP’li meclis üyesi Hatice Çakır söz alarak cumhuriyetin önemini anlatan “ Ben cumhuriyet kadınıyım” şiirini okudu.

Sözcü’den İsmail Akduman’ın haberine göre, şiir bittikten sonra MHP’li meclis üyesi Cemalettin Kola, sert bir şekilde “Terbiyesiz kadın” diye bağırarak, “Mini etek de giyin, baldırınızı da açın” dedi. Kola’ya AKP’li üyeler de eşlik edince mecliste tartışma çıktı.

SAVCI HAKARET KABUL ETMEDİ

Mecliste yaşanan olayın ardından Hatice Çakır, MHP’li Kola’nın kendisine hakaret ettiğini ileri sürerek şikayetçi oldu.

Ancak Cumhuriyet Savcısı, hakaret suçunun işlenmediği kanaatine vararak dava açmadı. Ve kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

Savcının kararına itiraz edeceklerini belirten Çakır, şöyle konuştu:

“Cumhuriyet bayramından sonra Kasım ayı ilk toplantısında, söz alarak Cumhuriyetin anlamını ifade eden ‘Ben cumhuriyet kadıyım’ şiirini okumaya başladım.
Ben okurken daha mırıldanmalar başladı. Cemalettin Kola bu sırada bana ‘terbiyesiz kadın‘ diye bağırdı. Şiiri bitirdikten sonrada 3-4 kez daha terbiyesiz kadın dedikten sonra ‘mini etek de giyin, baldırınızı da açın’ diye ifadeler kullandı.

AKP sıralarından da sesler yükseldi. Beni ötekileştirmekle suçladılar. Ben de Cumhuriyet kazanımlarını anlatan bir şiir olduğunu anlatmaya çalıştım. Kola’dan özür dilemesini istedim. Ama dilemedi. Hakaret ettiği gerekçesiyle şikayet ettim. Ama savcı, iki günde kovuşturmaya yer olmadığına karar verip dava açmadı.
İYİ Partili Belediye Başkanı Necattin Demirtaş’tan meclis tutanak ve videosunu istedim ama vermedi. Şimdi savcının kararına itiraz edeceğiz.”

“TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

CHP Aile ve Sosyal Hizmetlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Aylin Nazlıaka, konuyla ilgili açıklama yaparak, bir Cumhuriyet kadının hakarete uğramasına tepki gösterdi.

Olayın meclis toplantısında meydana geldiğini belirten Nazlıaka, şöyle konuştu:

“Hatice Çakır, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılı anısına ‘Ben Cumhuriyet Kadınıyım’ şiirini okumuştur. MHP Meclis Üyesi Cemallettin Kola, Çakır’ın onuruna ve saygınlığına saldırı niteliğinde, ‘terbiyesiz kadın, terbiyesiz, ahlaksız, baldırınızı da açın, mini etek de giyin’ sözlerini sarf ederek bağırmıştır.

Hatice Çakır bir Cumhuriyet kadını olduğu için hakarete uğramıştır. Cumhuriyet bizim kırmızı çizgimizdir. MHP Meclis Üyesi Cemallettin Kola, hukuk düzeninde yaşadığımızı yok saymaktadır. ‘Mini etek de giyin, baldırınızı da açın’ diyerek, kadınların yaşam tercihlerine müdahale etmeye çalışmaktadır. Kadınlar ne giyeceğini, bu zihniyete soracak değil. Kamu görevini icra etmesi gereken ve bu makama uygun davranması gereken zat, haddini bilsin.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x